Det råder ingen tvekan om att det är en fördel att kunna språket från den period en jobbar med, och när det kommer till antiken har dessutom latin och grekiska något av en särställning bland de gamla språken. De används fortfarande i olika former och det finns många som sysslar med dem både som lingvister och historiker, och som glada entusiaster.
Duolingo är en språkapp som ger en snabb ingång i språken. Med en spelstruktur där det går att tjäna poäng, få belöningar, levla upp i olika ligor, jämföra statistik och få sina framgångar firade av glada animationer har den en vanebildande verkan. Den saknar dessvärre den teoretiska strukturen hos en språkkurs och är inte heller kontextualiserad, men som ett första insteg är den inte alls dum! Grekiska finns förstås också där, men i den moderna varianten.
Om det sen är dags att ta steget upp till tyngre språkbruk finns det inte bara kurser på universitetsnivå, det finns också kunniga förmedlare på nätet. För latinet vill jag ge rekommendationen att kolla in Daniel Petterson, doktorand i latin vid Stockholms universitet på https://www.latinitium.com. Där finns verkligen ALLT som tänkas kan! Videomaterial, böcker om och på latin, diskussionsforum, inlärningstips, ordlistor, spel, mm. Sidan finns på engelska. Och latin.
Ifall latininlärningen hellre ska ske på svenska har latinet en förespråkare i Staffan Edman som har sidan http://www.dittlatin.se. Han har också skrivit boken Latin – alla tiders språk! som är en kort introduktion för självstudier, med övningar och bilder på föremål med latin på, så det genast hamnar i kontext.
Vi ska förstås inte glömma grekiskan! http://www.alfatillantigone.se är Staffan Edmans andra sida där det språket avhandlas som en onlinekurs. I tolv etapper med en ordlista och en liten grammatiksektion kan den hugade bedriva självstudier eller söka sig till lärarledda lektioner. Båda dessa sidor av Staffan är under creative commons och uppmuntrar till studiecirklar med likasinnade.
För det riktigt avancerade (men också kostsamma) språklärandet finns det faktiskt språkkurser under sommaren i latin och antik grekiska! Istituto Italiano di Studi Classici håller tre moduler i båda språken på plats i Rom (men också online) och har stipendier utlysta för de studenter som inte har möjligheten att bekosta det själv. Det är studier som syftar till att behandla båda språken som levande språk, och med mål att läsa texter på originalspråket utan att behöva använda ordlistor. Se mer på www.iisc-edu.com.